Littelfuse SL1024A230C
SL1024A230C picture photo
Mfg. Part Number
SL1024A230C
Brief Description
GDT 230V 10KA
Datasheet Download
SL1024A230C.pdf
Availability of SL1024A230C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SL1024A230C Order Process
Ship out your order
Specifications of SL1024A230C
Internal Part NumberEIS-SL1024A230C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyGas Discharge Tube Arresters (GDT)
SeriesSL1024A
PackagingTray
Voltage - DC Spark Over (Nom)230V
Impulse Discharge Current (8/20µs)10000A (10kA)
Tolerance-
Number of Poles3
Fail ShortNo
Mounting TypeUser Defined
Package / CaseCylinder No Lead, 3 Terminal
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SL1024A230C
Related LinksSL102, SL1024A230C Datasheet, Littelfuse Distributor
SL1024A230C Details Description
Related parts for SL1024A230C
IC ADC 10-BIT SER 38KSPS 20-SSOP datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST-NO 16A SOLDER datasheet.pdf
CONN RCPT CPC 7POS R/A W/INSERT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 1.58KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE SKT datasheet.pdf