Littelfuse SL1024A260R
SL1024A260R picture photo
Mfg. Part Number
SL1024A260R
Brief Description
GDT 260V 10KA THROUGH HOLE
Datasheet Download
SL1024A260R.pdf
Availability of SL1024A260R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SL1024A260R Order Process
Ship out your order
Specifications of SL1024A260R
Internal Part NumberEIS-SL1024A260R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyGas Discharge Tube Arresters (GDT)
SeriesSL1024A
PackagingTray
Voltage - DC Spark Over (Nom)260V
Impulse Discharge Current (8/20µs)10000A (10kA)
Tolerance-
Number of Poles3
Fail ShortNo
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SL1024A260R
Related LinksSL102, SL1024A260R Datasheet, Littelfuse Distributor
SL1024A260R Details Description
Related parts for SL1024A260R
POT 25K OHM 1/3W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CAP CER 330PF 200V X7R 0603 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
Crystal 36.0000MHz 50ppm Series 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
VARISTOR 389V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC CLK MULT PLL HI DRV 16-SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 649K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf