TDK Corporation SL1215-222KR31-PF
SL1215-222KR31-PF picture photo
Mfg. Part Number
SL1215-222KR31-PF
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2MH 310MA 2.5 OHM TH
Datasheet Download
SL1215-222KR31-PF.pdf
Availability of SL1215-222KR31-PF
QUANTITY
SL1215-222KR31-PF Order Process
Ship out your order
Specifications of SL1215-222KR31-PF
Internal Part NumberEIS-SL1215-222KR31-PF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSL
PackagingTray
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance2.2mH
Tolerance±10%
Current Rating310mA
Current - Saturation700mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.5 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.472" Dia (12.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SL1215-222KR31-PF
Related LinksSL1215-2, SL1215-222KR31-PF Datasheet, TDK Corporation Distributor
SL1215-222KR31-PF Details Description
Related parts for SL1215-222KR31-PF
IC OPAMP GP 1MHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC BIAS GAASFET REG 8-SOIC datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 1/8W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 22 POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC SDRAM 64M 133MHZ 90BGA datasheet.pdf