TDK Corporation SL1923-102K1R1-PF
SL1923-102K1R1-PF picture photo
Mfg. Part Number
SL1923-102K1R1-PF
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1MH 1.1A 410 MOHM TH
Datasheet Download
SL1923-102K1R1-PF.pdf
Availability of SL1923-102K1R1-PF
QUANTITY
SL1923-102K1R1-PF Order Process
Ship out your order
Specifications of SL1923-102K1R1-PF
Internal Part NumberEIS-SL1923-102K1R1-PF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSL
PackagingTray
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance1mH
Tolerance±10%
Current Rating1.1A
Current - Saturation1.4A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)410 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.740" Dia (18.80mm)
Height - Seated (Max)0.945" (24.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SL1923-102K1R1-PF
Related LinksSL1923-1, SL1923-102K1R1-PF Datasheet, TDK Corporation Distributor
SL1923-102K1R1-PF Details Description
Related parts for SL1923-102K1R1-PF
IC DIFF LINE DRIVER H-S 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 31.6 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 16V X5R 01005 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 3.8A 27 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 83.3 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 340MA 720 MOHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
ASSY RECT 90A 500V SFAST REC datasheet.pdf