| Internal Part Number | EIS-SL23EP08SC-4HT | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Clock/Timing - Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Type | * | |
| PLL | Yes with Bypass | |
| Input | Clock | |
| Output | LVCMOS | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Ratio - Input:Output | 1:9 | |
| Differential - Input:Output | No/No | |
| Frequency - Max | 220MHz | |
| Divider/Multiplier | Yes/Yes | |
| Voltage - Supply | 2.3 V ~ 3.6 V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | |
| Supplier Device Package | 16-SOIC | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | SL23EP08SC-4HT | |
| Related Links | SL23EP0, SL23EP08SC-4HT Datasheet, Silicon Labs Distributor | |
 | 171-050-202-021 | D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup | datasheet.pdf | |