| Internal Part Number | EIS-SL23EP08SI-1H | |
| Standard Package | 48 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Clock/Timing - Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Type | * | |
| PLL | Yes with Bypass | |
| Input | Clock | |
| Output | LVCMOS | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Ratio - Input:Output | 1:9 | |
| Differential - Input:Output | No/No | |
| Frequency - Max | 220MHz | |
| Divider/Multiplier | Yes/Yes | |
| Voltage - Supply | 2.3 V ~ 3.6 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | |