Fairchild Semiconductor SL5500300W
SL5500300W picture photo
Mfg. Part Number
SL5500300W
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Brief Description
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP
Datasheet Download
SL5500300W.pdf
Availability of SL5500300W
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SL5500300W Order Process
Ship out your order
Specifications of SL5500300W
Internal Part NumberEIS-SL5500300W
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Series-
PackagingTube
Number of Channels1
Voltage - Isolation5300Vrms
Current Transfer Ratio (Min)40% @ 10mA
Current Transfer Ratio (Max)300% @ 10mA
Turn On / Turn Off Time (Typ)20µs, 50µs (Max)
Rise / Fall Time (Typ)-
Input TypeDC
Output TypeTransistor with Base
Voltage - Output (Max)30V
Current - Output / Channel100mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.23V
Current - DC Forward (If) (Max)100mA
Vce Saturation (Max)400mV
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP (0.400", 10.16mm)
Supplier Device Package6-DIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SL5500300W
Related LinksSL550, SL5500300W Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
SL5500300W Details Description
Related parts for SL5500300W
CAP ALUM 33000UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 35POS datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 16A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN RECEPTACLE HOUSING 20POS datasheet.pdf
POWER ENTRY MOD W/FLTR 1A M5 datasheet.pdf
RES 110 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 17.8 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
IC OSC VCXO 50MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 1W DO214AC datasheet.pdf