FFF SLD15S-2LF
SLD15S-2LF picture photo
Mfg. Part Number
SLD15S-2LF
Brief Description
CONN FFC VERT 15POS 1.25MM PCB
Datasheet Download
SLD15S-2LF.pdf
Availability of SLD15S-2LF
QUANTITY
SLD15S-2LF Order Process
Ship out your order
Specifications of SLD15S-2LF
Internal Part NumberEIS-SLD15S-2LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSLD Series 1.25mm 13/Sept/2010
Standard Package2,500
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeThrough Hole
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions15
Pitch0.049" (1.25mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.315" (8.00mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeStraight
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Actuator MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating-
Operating Temperature-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLD15S-2LF
Related LinksSLD15, SLD15S-2LF Datasheet, FFF Distributor
SLD15S-2LF Details Description
Related parts for SLD15S-2LF
OSC 3.3V PROG TTL TRI ST 50PPM datasheet.pdf
OSC VCXO 35.328MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FUSE GLASS 500MA 250VAC 2AG datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 1.5A SOT32 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR CS53L21 ADC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf