FFF SLD25R-1LF
SLD25R-1LF picture photo
Mfg. Part Number
SLD25R-1LF
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 25POS 1.25MM R/A
Datasheet Download
SLD25R-1LF.pdf
Availability of SLD25R-1LF
QUANTITY
SLD25R-1LF Order Process
Ship out your order
Specifications of SLD25R-1LF
Internal Part NumberEIS-SLD25R-1LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSLD Series 1.25mm 13/Sept/2010
Standard Package630
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions25
Pitch0.049" (1.25mm)
TerminationKinked Pin
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.275" (6.99mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeStraight
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Actuator MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating-
Operating Temperature-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLD25R-1LF
Related LinksSLD25, SLD25R-1LF Datasheet, FFF Distributor
SLD25R-1LF Details Description
Related parts for SLD25R-1LF
RES SMD 976K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC FPGA 117 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 10V 10% 0603 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 40mA Backlight 24-WQFN (4x5) datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 1.9A STRAP datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
CABLE 5COND 18AWG SHLD 100' datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf