FFF SLD30S-1LF
SLD30S-1LF picture photo
Mfg. Part Number
SLD30S-1LF
Brief Description
CONN FFC VERT 30POS 1.25MM PCB
Datasheet Download
SLD30S-1LF.pdf
Availability of SLD30S-1LF
QUANTITY
SLD30S-1LF Order Process
Ship out your order
Specifications of SLD30S-1LF
Internal Part NumberEIS-SLD30S-1LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSLD Series 1.25mm 13/Sept/2010
Standard Package1,500
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeThrough Hole
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions30
Pitch0.049" (1.25mm)
TerminationKinked Pin
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.315" (8.00mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeStraight
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Actuator MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating-
Operating Temperature-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLD30S-1LF
Related LinksSLD30, SLD30S-1LF Datasheet, FFF Distributor
SLD30S-1LF Details Description
Related parts for SLD30S-1LF
IC SELECTOR MUX QUAD 2-1 16SO datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS(3X2) 26-24AWG RED datasheet.pdf
OSC OCXO 38.4MHZ SINE WAVE SMD datasheet.pdf
IC TOUCH SENSOR 11KEY 32QFN datasheet.pdf
RES 512 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf