FFF SLD36S-1LF
SLD36S-1LF picture photo
Mfg. Part Number
SLD36S-1LF
Brief Description
CONN FFC VERT 36POS 1.25MM PCB
Datasheet Download
SLD36S-1LF.pdf
Availability of SLD36S-1LF
QUANTITY
SLD36S-1LF Order Process
Ship out your order
Specifications of SLD36S-1LF
Internal Part NumberEIS-SLD36S-1LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSLD Series 1.25mm 13/Sept/2010
Standard Package1,250
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeThrough Hole
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions36
Pitch0.049" (1.25mm)
TerminationKinked Pin
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.315" (8.00mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeStraight
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Actuator MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating-
Operating Temperature-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLD36S-1LF
Related LinksSLD36, SLD36S-1LF Datasheet, FFF Distributor
SLD36S-1LF Details Description
Related parts for SLD36S-1LF
ADM14T/AE14M/ADM14T datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC FILTER LOWPASS 5TH 8UMAX datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 20SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 5V datasheet.pdf
TA CONN,SKT datasheet.pdf
RES 715K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 158K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf