Littelfuse SLD45-018
SLD45-018 picture photo
Mfg. Part Number
SLD45-018
Brief Description
TVS DIODE 45VWM 72.7VC AXIAL
Datasheet Download
SLD45-018.pdf
Availability of SLD45-018
QUANTITY
SLD45-018 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLD45-018
Internal Part NumberEIS-SLD45-018
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
Standard Package800
SeriesAutomotive, AEC-Q101, SLD
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)45V
Voltage - Breakdown (Min)50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp72.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)70.2A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)