Littelfuse SLD48-018-B
SLD48-018-B picture photo
Mfg. Part Number
SLD48-018-B
Brief Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC AXIAL
Datasheet Download
SLD48-018-B.pdf
Availability of SLD48-018-B
QUANTITY
SLD48-018-B Order Process
Ship out your order
Specifications of SLD48-018-B
Internal Part NumberEIS-SLD48-018-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
Standard Package100
SeriesAutomotive, AEC-Q101, SLD
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)48V
Voltage - Breakdown (Min)53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)65.9A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLD48-018-B
Related LinksSLD48, SLD48-018-B Datasheet, Littelfuse Distributor
SLD48-018-B Details Description
Related parts for SLD48-018-B
FUSE HLDR CARTRIDGE 250V 16A PCB datasheet.pdf
CONN DB26 MALE HD CRIMP NICKEL datasheet.pdf
IC OPAMP SAMPLE HOLD 16DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRGHT W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 6-SMD datasheet.pdf
Connector Socket 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf