Littelfuse SLD58U-017
SLD58U-017 picture photo
Mfg. Part Number
SLD58U-017
Brief Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC AXIAL
Datasheet Download
SLD58U-017.pdf
Availability of SLD58U-017
QUANTITY
SLD58U-017 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLD58U-017
Internal Part NumberEIS-SLD58U-017
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
Standard Package800
SeriesAutomotive, AEC-Q101, SLD
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)58V
Voltage - Breakdown (Min)64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)58.6A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLD58U-017
Related LinksSLD58, SLD58U-017 Datasheet, Littelfuse Distributor
SLD58U-017 Details Description
Related parts for SLD58U-017
IC REG LDO 2.5V 0.3A SOT223 datasheet.pdf
RES SMD 78.7K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 1.5KV NP0 1808 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
RES 19.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 2POS 7.50MM R/A SLDR datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE D 35 CKTS LGT 254 datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 40POS DR LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM datasheet.pdf
MICRO 25C S 6" RBW JACKP datasheet.pdf