TDK Corporation SLF12555T-150M2R8-PF
SLF12555T-150M2R8-PF picture photo
Mfg. Part Number
SLF12555T-150M2R8-PF
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15UH 2.8A 25.9 MOHM
Datasheet Download
SLF12555T-150M2R8-PF.pdf
Availability of SLF12555T-150M2R8-PF
QUANTITY
SLF12555T-150M2R8-PF Order Process
Ship out your order
Specifications of SLF12555T-150M2R8-PF
Internal Part NumberEIS-SLF12555T-150M2R8-PF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSLF
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance15µH
Tolerance±20%
Current Rating2.8A
Current - Saturation2.8A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)25.9 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLF12555T-150M2R8-PF
Related LinksSLF12555T-, SLF12555T-150M2R8-PF Datasheet, TDK Corporation Distributor
SLF12555T-150M2R8-PF Details Description
Related parts for SLF12555T-150M2R8-PF
IC MPU SUPERVISORY 4.38V SOT23 datasheet.pdf
IC MMIC DRIVER AMP MPWR 20-45GHZ datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 190MA 570 MOHM datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 19A TO252 datasheet.pdf
RES 1.72K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER R/A GOLD 13POS datasheet.pdf
RES 432 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
REFLECTOR RND 82MM 31MM HT WIDE datasheet.pdf
SFP+ 1X2 CAGE datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 4 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf