TDK Corporation SLF12555T-471MR49-PF
SLF12555T-471MR49-PF picture photo
Mfg. Part Number
SLF12555T-471MR49-PF
Brief Description
FIXED IND 470UH 490MA 520 MOHM
Datasheet Download
SLF12555T-471MR49-PF.pdf
Availability of SLF12555T-471MR49-PF
QUANTITY
SLF12555T-471MR49-PF Order Process
Ship out your order
Specifications of SLF12555T-471MR49-PF
Internal Part NumberEIS-SLF12555T-471MR49-PF
Material - CoreFerrite
Inductance470µH
Tolerance±20%
Current Rating490mA
Current - Saturation490mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)624 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLF12555T-471MR49-PF
Related LinksSLF12555T-, SLF12555T-471MR49-PF Datasheet, TDK Corporation Distributor
SLF12555T-471MR49-PF Details Description
Related parts for SLF12555T-471MR49-PF
RES SMD 60.4 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 7.32 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ANT MOB COIL 1/4 40-47MHZ datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC DO221AC datasheet.pdf
IC DSP FIXED-POINT 196NFBGA datasheet.pdf
CAP CER 110PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf