TDK Corporation SLF12555T-471MR49-PF
SLF12555T-471MR49-PF picture photo
Mfg. Part Number
SLF12555T-471MR49-PF
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 470UH 490MA 520 MOHM
Datasheet Download
SLF12555T-471MR49-PF.pdf
Availability of SLF12555T-471MR49-PF
QUANTITY
SLF12555T-471MR49-PF Order Process
Ship out your order
Specifications of SLF12555T-471MR49-PF
Internal Part NumberEIS-SLF12555T-471MR49-PF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSLF
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance470µH
Tolerance±20%
Current Rating490mA
Current - Saturation490mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)624 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLF12555T-471MR49-PF
Related LinksSLF12555T-, SLF12555T-471MR49-PF Datasheet, TDK Corporation Distributor
SLF12555T-471MR49-PF Details Description
Related parts for SLF12555T-471MR49-PF
SCREWDRIVER TORX T15 7.52" datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV 2CH DARL 8-SMD CC datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 5MM 3POS PCB datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 30V 6.2A 8-SOIC datasheet.pdf
INSRT/EXTRCT PCB 1.50" .063" BLK datasheet.pdf
RES 14 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 24SSOP datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 5.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 0.9NH 600MA 100 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 5.3PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf