TDK Corporation SLF7045T-151MR40-PF
SLF7045T-151MR40-PF picture photo
Mfg. Part Number
SLF7045T-151MR40-PF
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 150UH 400MA 408 MOHM
Datasheet Download
SLF7045T-151MR40-PF.pdf
Availability of SLF7045T-151MR40-PF
QUANTITY
SLF7045T-151MR40-PF Order Process
Ship out your order
Specifications of SLF7045T-151MR40-PF
Internal Part NumberEIS-SLF7045T-151MR40-PF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSLF(-H) Series Comparison
Product Training ModulesSMD Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSLF
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance150µH
Tolerance±20%
Current Rating400mA
Current - Saturation400mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)408 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.189" (4.80mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLF7045T-151MR40-PF
Related LinksSLF7045T-, SLF7045T-151MR40-PF Datasheet, TDK Corporation Distributor
SLF7045T-151MR40-PF Details Description
Related parts for SLF7045T-151MR40-PF
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
RES 0.05 OHM 3W 3% AXIAL datasheet.pdf
IGBT BOOST CHOP 600V 150A SP1 datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 1KX9 10NS 32PLCC datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON 3 2.6-3.5MM WHITE datasheet.pdf
RES SMD 4.22M OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SGE-225-2-0610 00150C SFTY EDGE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf