TDK Corporation SLF7045T-4R7M2R1-H
SLF7045T-4R7M2R1-H picture photo
Mfg. Part Number
SLF7045T-4R7M2R1-H
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 2.1A 31 MOHM SMD
Datasheet Download
SLF7045T-4R7M2R1-H.pdf
Availability of SLF7045T-4R7M2R1-H
QUANTITY
SLF7045T-4R7M2R1-H Order Process
Ship out your order
Specifications of SLF7045T-4R7M2R1-H
Internal Part NumberEIS-SLF7045T-4R7M2R1-H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSLF(-H) Series Comparison
Product Training ModulesSMD Inductors
Featured ProductSLF-H Series Automotive Low-Profile Power Inductor
PCN Design/SpecificationSLF-H Series Winding Process 29/Jul/2013
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, SLF-H
Material - CoreFerrite
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating2.1A
Current - Saturation2.1A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)37.2 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.189" (4.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLF7045T-4R7M2R1-H
Related LinksSLF7045T-, SLF7045T-4R7M2R1-H Datasheet, TDK Corporation Distributor
SLF7045T-4R7M2R1-H Details Description
Related parts for SLF7045T-4R7M2R1-H
IDC CABLE - MKC10K/MC10F/MCG10K datasheet.pdf
IC FLASH 512KBIT 120NS 32PLCC datasheet.pdf
RES SMD 0.075 OHM 1% 1W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.4KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS .100 SGL R/A AU datasheet.pdf
PLUG 26POS DOUBLE ROW STRAIGHT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 36V 150W datasheet.pdf
SINGLE M18 LONG PW 5M PNP NC datasheet.pdf
HEATSINK EXTRUSION 37MM datasheet.pdf