TDK Corporation SLF7055T-1R5N4R0-3PF
SLF7055T-1R5N4R0-3PF picture photo
Mfg. Part Number
SLF7055T-1R5N4R0-3PF
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 4A 17.4 MOHM SMD
Datasheet Download
SLF7055T-1R5N4R0-3PF.pdf
Availability of SLF7055T-1R5N4R0-3PF
QUANTITY
SLF7055T-1R5N4R0-3PF Order Process
Ship out your order
Specifications of SLF7055T-1R5N4R0-3PF
Internal Part NumberEIS-SLF7055T-1R5N4R0-3PF
Material - CoreFerrite
Inductance1.5µH
Tolerance±30%
Current Rating4A
Current - Saturation6.2A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)22.6 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLF7055T-1R5N4R0-3PF
Related LinksSLF7055T-1, SLF7055T-1R5N4R0-3PF Datasheet, TDK Corporation Distributor
SLF7055T-1R5N4R0-3PF Details Description
Related parts for SLF7055T-1R5N4R0-3PF
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 4V 10% 2312 datasheet.pdf
CONN FMALE M12 8POS R/A 2M CABLE datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALL MT PINS datasheet.pdf
OPTOISOLATR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
THERMOSTAT 50 DEG NC 8-DIP datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.0075UF RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS datasheet.pdf