| Internal Part Number | EIS-SLP-1-245-01 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Category | Hardware, Fasteners, Accessories | |
| Family | Rivets | |
| Series | SLP-1 | |
| Type | Snap Lock Pin | |
| Rivet Diameter | 0.090" (2.29mm) | |
| Rivet Length | 0.325" (8.26mm) | |
| Head Diameter | 0.210" (5.33mm) | |
| Head Height | 0.051" (1.30mm) | |
| Hole Diameter | 0.098" (2.49mm) | |
| Grip Range | 0.245" (6.22mm) | |
| Features | - | |
| Color | Natural | |
| Material | Nylon | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | SLP-1-245-01 | |
 | 3.14200.7310000 | SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 42V | datasheet.pdf | |