Essentra Components (formerly Richco, Inc.) SLP100-221-01
SLP100-221-01 picture photo
Mfg. Part Number
SLP100-221-01
Manufacturer
Product Category
Rivets
Brief Description
SNAP LOCK PIN 0.300" NYLON NRTL
Datasheet Download
SLP100-221-01.pdf
Availability of SLP100-221-01
QUANTITY
SLP100-221-01 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLP100-221-01
Internal Part NumberEIS-SLP100-221-01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyRivets
SeriesSLP100
TypeSnap Lock Pin
Rivet Diameter0.090" (2.29mm)
Rivet Length0.300" (7.62mm)
Head Diameter0.210" (5.33mm)
Head Height0.051" (1.30mm)
Hole Diameter0.098" (2.49mm)
Grip Range0.220" (5.59mm)
Features-
ColorNatural
MaterialNylon
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLP100-221-01
SLP100-221-01 Details Description
Related parts for SLP100-221-01
FUSE HLDR CART 120V 15A PNL MNT datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 500V NP0 0805 datasheet.pdf
LED PRISM 2MM SQ HI INT GRN SMD datasheet.pdf
IC REG LDO ANA 0.08A 3V 5TSOP datasheet.pdf
BRIDGE TERM BLOCK 20POS datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 34 CKTS LGT 254 datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
IR FLEXCAM THERM IMAGER 60HZ datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS CABLE PIN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf