Essentra Components (formerly Richco, Inc.) SLP100-316-01
SLP100-316-01 picture photo
Mfg. Part Number
SLP100-316-01
Manufacturer
Product Category
Rivets
Brief Description
SNAP LOCK PIN 0.396" NYLON NRTL
Datasheet Download
SLP100-316-01.pdf
Availability of SLP100-316-01
QUANTITY
SLP100-316-01 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLP100-316-01
Internal Part NumberEIS-SLP100-316-01
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRivets and Hardware
Engineering Technology
Injection Molding and Plastics
Plastic Materials
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyRivets
SeriesSLP100
TypeSnap Lock Pin
Rivet Diameter0.090" (2.29mm)
Rivet Length0.396" (10.06mm)
Head Diameter0.210" (5.33mm)
Head Height0.051" (1.30mm)
Hole Diameter0.098" (2.49mm)
Grip Range0.316" (8.03mm)
Features-
ColorNatural
MaterialNylon
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLP100-316-01
SLP100-316-01 Details Description
Related parts for SLP100-316-01
RELAY GEN PURPOSE SPST 6A 4.5V datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 44POS .050" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CA 62.5/125 3.0TZ SCDUP-ST DUAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE I2C 8SOIC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.0015UF 5% 1600VDC AXI datasheet.pdf