Essentra Components (formerly Richco, Inc.) SLP100-638-01
SLP100-638-01 picture photo
Mfg. Part Number
SLP100-638-01
Manufacturer
Product Category
Rivets
Brief Description
SNAP LOCK PIN 0.718" NYLON NRTL
Datasheet Download
SLP100-638-01.pdf
Availability of SLP100-638-01
QUANTITY
SLP100-638-01 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLP100-638-01
Internal Part NumberEIS-SLP100-638-01
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRivets and Hardware
Engineering Technology
Injection Molding and Plastics
Plastic Materials
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyRivets
SeriesSLP100
TypeSnap Lock Pin
Rivet Diameter0.090" (2.29mm)
Rivet Length0.718" (18.24mm)
Head Diameter0.210" (5.33mm)
Head Height0.051" (1.30mm)
Hole Diameter0.098" (2.49mm)
Grip Range0.638" (16.21mm)
Features-
ColorNatural
MaterialNylon
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLP100-638-01
SLP100-638-01 Details Description
Related parts for SLP100-638-01
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 68POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 5000UF 200V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 145MA 12 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT datasheet.pdf
4 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 5.55A 18.72 MOHM datasheet.pdf