Cornell Dubilier Electronics SLP101M350A1P3
SLP101M350A1P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLP101M350A1P3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
SLP101M350A1P3.pdf
Availability of SLP101M350A1P3
QUANTITY
SLP101M350A1P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLP101M350A1P3
Internal Part NumberEIS-SLP101M350A1P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSLP
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.317 Ohm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current690mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLP101M350A1P3
Related LinksSLP101M, SLP101M350A1P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLP101M350A1P3 Details Description
Related parts for SLP101M350A1P3
D-SUB CABLE MMU50K/MC50M/MMU50K datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 6.3V 20% 1206 datasheet.pdf
HEATSHRINK POLY ENDCAP 1/4" BLK datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS R/A PCB TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
SAFETY MOD DIN RAIL datasheet.pdf
GDT 3300V 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN SOCKET CONTACT F CRIMP TIN datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.18UF RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf