Cornell Dubilier Electronics SLP102M200E7P3
SLP102M200E7P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLP102M200E7P3
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
SLP102M200E7P3.pdf
Availability of SLP102M200E7P3
QUANTITY
SLP102M200E7P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLP102M200E7P3
Internal Part NumberEIS-SLP102M200E7P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAluminum Capacitors
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)199 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLP102M200E7P3
Related LinksSLP102M, SLP102M200E7P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLP102M200E7P3 Details Description
Related parts for SLP102M200E7P3
FIXED IND 22UH 1.1A 190 MOHM SMD datasheet.pdf
SENSOR FORCE LOAD CELL 25LBS datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 20A 8WPAK datasheet.pdf
TERMI BLOCK 10MM VERT 3POS GRY datasheet.pdf
JUNIOR-TIMER CONTACT datasheet.pdf
CONN HEADER DUAL 2MM 14POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 121 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
381 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
IC REG LDO 3.4V 0.15A SNT6A datasheet.pdf