Cornell Dubilier Electronics SLP103M016C1P3
SLP103M016C1P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLP103M016C1P3
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 16V SNAP
Datasheet Download
SLP103M016C1P3.pdf
Availability of SLP103M016C1P3
QUANTITY
SLP103M016C1P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLP103M016C1P3
Internal Part NumberEIS-SLP103M016C1P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)66 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.6A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLP103M016C1P3
Related LinksSLP103M, SLP103M016C1P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLP103M016C1P3 Details Description
Related parts for SLP103M016C1P3
IC ADC LP 5V 12-BIT SRL 8-DIP datasheet.pdf
RES 237 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.82UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
PAC-CJ1W-RV12-V0 CBL ASSY datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6CLCC datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 450MA 280 MOHM datasheet.pdf