Cornell Dubilier Electronics SLP122M200E4P3
SLP122M200E4P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLP122M200E4P3
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
SLP122M200E4P3.pdf
Availability of SLP122M200E4P3
QUANTITY
SLP122M200E4P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLP122M200E4P3
Internal Part NumberEIS-SLP122M200E4P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAluminum Capacitors
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)166 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.65A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLP122M200E4P3
Related LinksSLP122M, SLP122M200E4P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLP122M200E4P3 Details Description
Related parts for SLP122M200E4P3
CAP ALUM 220UF 20% 16V AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 193 I/O 240HQFP datasheet.pdf
CAP CER 24PF 150V 0606 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20 UNF 4-20MA datasheet.pdf
IC ACCELERATOR I2C HOTSWAP 8DFN datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMC datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 0.5% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
LED FLEX RIBBON 12V WHT datasheet.pdf
IC REG LDO 1V 0.3A 4X2SON datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 10V X7R 1206 datasheet.pdf