Cornell Dubilier Electronics SLP122M200H5P3
SLP122M200H5P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLP122M200H5P3
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
SLP122M200H5P3.pdf
Availability of SLP122M200H5P3
QUANTITY
SLP122M200H5P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLP122M200H5P3
Internal Part NumberEIS-SLP122M200H5P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAluminum Capacitors
Standard Package40
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)166 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.65A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLP122M200H5P3
Related LinksSLP122M, SLP122M200H5P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLP122M200H5P3 Details Description
Related parts for SLP122M200H5P3
CAP ALUM 2.2UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
IC RS232 3V-5.5V DRVR 28-TSSOP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 90V 8A TO277A datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.5A SMINI-3 datasheet.pdf
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC DO204AL datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 490MA 330 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf