FFF SLP12R-5LF
SLP12R-5LF picture photo
Mfg. Part Number
SLP12R-5LF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN CIC TOP 12POS 1.25MM R/A
Datasheet Download
SLP12R-5LF.pdf
Availability of SLP12R-5LF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SLP12R-5LF Order Process
Ship out your order
Specifications of SLP12R-5LF
Internal Part NumberEIS-SLP12R-5LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSLP Series 14/Sept/2010
Standard Package5,400
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesSLP
PackagingTray
Flat Flex TypeCIC
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions12
Pitch0.049" (1.25mm)
TerminationKinked Pin
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.197" (5.00mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolyethylene Terephthalate (PET), Glass Filled
Actuator MaterialPolyethylene Terephthalate (PET), Glass Filled
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating-
Operating Temperature-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLP12R-5LF
Related LinksSLP12, SLP12R-5LF Datasheet, FFF Distributor
SLP12R-5LF Details Description
Related parts for SLP12R-5LF
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 61POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 16V 20% 2824 datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 6.98 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 4.48 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
20+20 IDC SKT TO SKT 300 LONG datasheet.pdf
CONN HDR 27POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf