Cornell Dubilier Electronics SLP151M400A7P3
SLP151M400A7P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLP151M400A7P3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
SLP151M400A7P3.pdf
Availability of SLP151M400A7P3
QUANTITY
SLP151M400A7P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLP151M400A7P3
Internal Part NumberEIS-SLP151M400A7P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSLP
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.212 Ohm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current880mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLP151M400A7P3
Related LinksSLP151M, SLP151M400A7P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLP151M400A7P3 Details Description
Related parts for SLP151M400A7P3
DIODE ZENER 10V 500MW DO35 datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE SMD TO-269AA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADR 40POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS R/A .100 TIN datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
INDICATOR LIGHT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.0V datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf