Cornell Dubilier Electronics SLP151M400C5P3
SLP151M400C5P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLP151M400C5P3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
SLP151M400C5P3.pdf
Availability of SLP151M400C5P3
QUANTITY
SLP151M400C5P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLP151M400C5P3
Internal Part NumberEIS-SLP151M400C5P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSLP
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.212 Ohm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current890mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLP151M400C5P3
Related LinksSLP151M, SLP151M400C5P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLP151M400C5P3 Details Description
Related parts for SLP151M400C5P3
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 26.7 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
POWER ENTRY MODULE 4A datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 15M 12-24VDC PNP datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 32POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
MICRO 100 F 36" YEL datasheet.pdf