Cornell Dubilier Electronics SLP151M420A7P3
SLP151M420A7P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLP151M420A7P3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
SLP151M420A7P3.pdf
Availability of SLP151M420A7P3
QUANTITY
SLP151M420A7P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLP151M420A7P3
Internal Part NumberEIS-SLP151M420A7P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSLP
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.212 Ohm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current880mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLP151M420A7P3
Related LinksSLP151M, SLP151M420A7P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLP151M420A7P3 Details Description
Related parts for SLP151M420A7P3
HEX NUT 0.245" NYLON 4-40 datasheet.pdf
EVALUATION BOARD HIP6500 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 66POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
PRESSURE20PC26PC 15 PSI datasheet.pdf
CAP TANT 18UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
VARACTOR, SOD-882 datasheet.pdf
KNOBS D83187 datasheet.pdf
Crystal 48.0000MHz 10ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
350 TB PLU PLU WF HOOK/E datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 80MA 11.8 OHM datasheet.pdf