Cornell Dubilier Electronics SLP152M180E4P3
SLP152M180E4P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLP152M180E4P3
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 180V SNAP
Datasheet Download
SLP152M180E4P3.pdf
Availability of SLP152M180E4P3
QUANTITY
SLP152M180E4P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLP152M180E4P3
Internal Part NumberEIS-SLP152M180E4P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAluminum Capacitors
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating180V
ESR (Equivalent Series Resistance)133 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.9A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLP152M180E4P3
Related LinksSLP152M, SLP152M180E4P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLP152M180E4P3 Details Description
Related parts for SLP152M180E4P3
OPTOISO 2.5KV TRANSISTOR 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMP .100 TERM RACHET datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV 4CH TRANS 16-SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
SOCKET LAB S6 5406 ASY datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 73MM datasheet.pdf
CAP CER 62PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PANEL MNT TH PIN datasheet.pdf