FFF SLP15S-2LF
SLP15S-2LF picture photo
Mfg. Part Number
SLP15S-2LF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC VERT 15POS 1.25MM PCB
Datasheet Download
SLP15S-2LF.pdf
Availability of SLP15S-2LF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SLP15S-2LF Order Process
Ship out your order
Specifications of SLP15S-2LF
Internal Part NumberEIS-SLP15S-2LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSLP Series 14/Sept/2010
Standard Package6,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesSLP
PackagingTray
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeThrough Hole
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions15
Pitch0.049" (1.25mm)
TerminationKinked Pin
FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
Height Above Board0.217" (5.50mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeStraight, Tapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolyethylene Terephthalate (PET), Glass Filled
Actuator MaterialPolyethylene Terephthalate (PET), Glass Filled
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating-
Operating Temperature-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLP15S-2LF
Related LinksSLP15, SLP15S-2LF Datasheet, FFF Distributor
SLP15S-2LF Details Description
Related parts for SLP15S-2LF
RES SMD 301 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 20QFN datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 100W datasheet.pdf
FAN IMP MTRZD 225X69MM 230VAC datasheet.pdf