Cornell Dubilier Electronics SLP181M420C7P3
SLP181M420C7P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLP181M420C7P3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
SLP181M420C7P3.pdf
Availability of SLP181M420C7P3
QUANTITY
SLP181M420C7P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLP181M420C7P3
Internal Part NumberEIS-SLP181M420C7P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSLP
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.843 Ohm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current970mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLP181M420C7P3
Related LinksSLP181M, SLP181M420C7P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLP181M420C7P3 Details Description
Related parts for SLP181M420C7P3
IC SW BIDIRECT RF VIDEO 16-SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP 10-POS TOP datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3V 8SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 9 Position 0.025" (0.64mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 34.8KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
R/A SOLDER REC PWRBLADE datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 9.6V 38A datasheet.pdf