Cornell Dubilier Electronics SLP183M010A7P3
SLP183M010A7P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLP183M010A7P3
Brief Description
CAP ALUM 18000UF 20% 10V SNAP
Datasheet Download
SLP183M010A7P3.pdf
Availability of SLP183M010A7P3
QUANTITY
SLP183M010A7P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLP183M010A7P3
Internal Part NumberEIS-SLP183M010A7P3
PackagingBulk
Capacitance18000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)41 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.52A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLP183M010A7P3
Related LinksSLP183M, SLP183M010A7P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLP183M010A7P3 Details Description
Related parts for SLP183M010A7P3
CONN HEADER 30POS 4MM SMD 0.5MM datasheet.pdf
CABLE D-SUB-HMM09H/AE09G/HFM09H datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 560MA 1.14 OHM datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX TRPL 2CH 16TSSOP datasheet.pdf
CONN PANEL SOURCE THREADED 1POS datasheet.pdf
MINITEK HDR HORIZONTAL SMT datasheet.pdf
MINIFIT HCS VT HDR DR V-2 24CKT datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf