Cornell Dubilier Electronics SLP221M200A1P3
SLP221M200A1P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLP221M200A1P3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
SLP221M200A1P3.pdf
Availability of SLP221M200A1P3
QUANTITY
SLP221M200A1P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLP221M200A1P3
Internal Part NumberEIS-SLP221M200A1P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAluminum Capacitors
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSLP
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)905 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current990mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLP221M200A1P3
Related LinksSLP221M, SLP221M200A1P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLP221M200A1P3 Details Description
Related parts for SLP221M200A1P3
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 62POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC IGBT GATE DVR/DC-DC CONV 12A datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG RED 1000' datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 48VOUT 100W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE PIN datasheet.pdf
TB72 TIME SW 100VAC QUARTZ datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS SKT datasheet.pdf