Cornell Dubilier Electronics SLP221M400E5P3
SLP221M400E5P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLP221M400E5P3
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
SLP221M400E5P3.pdf
Availability of SLP221M400E5P3
QUANTITY
SLP221M400E5P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLP221M400E5P3
Internal Part NumberEIS-SLP221M400E5P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSLP and SLPX Series Capacitors
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.508 Ohm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.28A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLP221M400E5P3
Related LinksSLP221M, SLP221M400E5P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLP221M400E5P3 Details Description
Related parts for SLP221M400E5P3
CAP CER 0.33UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP POLYMER 820UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
JUN-POW-TIM CONTACT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
44 WAY VERT SMT FRICTION LATCH datasheet.pdf
RES SMD 0.025 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf