Cornell Dubilier Electronics SLP271M200A1P3
SLP271M200A1P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLP271M200A1P3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
SLP271M200A1P3.pdf
Availability of SLP271M200A1P3
QUANTITY
SLP271M200A1P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLP271M200A1P3
Internal Part NumberEIS-SLP271M200A1P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAluminum Capacitors
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSLP
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)737 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.1A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLP271M200A1P3
Related LinksSLP271M, SLP271M200A1P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLP271M200A1P3 Details Description
Related parts for SLP271M200A1P3
FILTER BANDPASS 43.75MHZ 5SIP datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 40VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 10% 1411 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
PHENOLIC AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
OSC MEMS 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf