Cornell Dubilier Electronics SLP271M315C5P3
SLP271M315C5P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLP271M315C5P3
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 315V SNAP
Datasheet Download
SLP271M315C5P3.pdf
Availability of SLP271M315C5P3
QUANTITY
SLP271M315C5P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLP271M315C5P3
Internal Part NumberEIS-SLP271M315C5P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating315V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.229 Ohm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.71A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLP271M315C5P3
Related LinksSLP271M, SLP271M315C5P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLP271M315C5P3 Details Description
Related parts for SLP271M315C5P3
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS R/A LONG LATCH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 19.1 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 500MW DO213AB datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 3.1V 4-USP datasheet.pdf
MOD DIODE 1200V 100A ADD-A-PAK datasheet.pdf
RES 750K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf