Cornell Dubilier Electronics SLP271M350E3P3
SLP271M350E3P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLP271M350E3P3
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
SLP271M350E3P3.pdf
Availability of SLP271M350E3P3
QUANTITY
SLP271M350E3P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLP271M350E3P3
Internal Part NumberEIS-SLP271M350E3P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.229 Ohm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.17A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLP271M350E3P3
Related LinksSLP271M, SLP271M350E3P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLP271M350E3P3 Details Description
Related parts for SLP271M350E3P3
CONN FFC VERT 20POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 46POS datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.02% 1/5W 1506 datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 2.5V datasheet.pdf