Cornell Dubilier Electronics SLP271M385E7P3
SLP271M385E7P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLP271M385E7P3
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 385V SNAP
Datasheet Download
SLP271M385E7P3.pdf
Availability of SLP271M385E7P3
QUANTITY
SLP271M385E7P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLP271M385E7P3
Internal Part NumberEIS-SLP271M385E7P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating385V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.229 Ohm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.14A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLP271M385E7P3
Related LinksSLP271M, SLP271M385E7P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLP271M385E7P3 Details Description
Related parts for SLP271M385E7P3
JUMPER-H1504TR/A2015N/H1504TR 2" datasheet.pdf
RESISTOR KIT 1-1M 1/8W datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM CM 20-DIP datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP PLASTIC PG 21 datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 10% 275VAC RAD datasheet.pdf
PELTIR ET19,23,F1N,0608,11,W2.24 datasheet.pdf
IC REG BOOST 3V 0.4A SYNC TSOT23 datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 0.02% 0.6W 2512 datasheet.pdf
FIXED IND 4.9NH 1.2A 71 MOHM SMD datasheet.pdf
350 TB SOCKET RA THR datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.8A datasheet.pdf