Cornell Dubilier Electronics SLP332M050C3P3
SLP332M050C3P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLP332M050C3P3
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
SLP332M050C3P3.pdf
Availability of SLP332M050C3P3
QUANTITY
SLP332M050C3P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLP332M050C3P3
Internal Part NumberEIS-SLP332M050C3P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAluminum Capacitors
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)141 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLP332M050C3P3
Related LinksSLP332M, SLP332M050C3P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLP332M050C3P3 Details Description
Related parts for SLP332M050C3P3
KNOB CLR GLOSS.50"DIA .250"SHAFT datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 79MA 17 OHM TH datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 815V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 3W DO214AA datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AC datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED WHEEL 5A FIN datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT PIN datasheet.pdf