Cornell Dubilier Electronics SLP391M350E7P3
SLP391M350E7P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLP391M350E7P3
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
SLP391M350E7P3.pdf
Availability of SLP391M350E7P3
QUANTITY
SLP391M350E7P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLP391M350E7P3
Internal Part NumberEIS-SLP391M350E7P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)851 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.51A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLP391M350E7P3
Related LinksSLP391M, SLP391M350E7P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLP391M350E7P3 Details Description
Related parts for SLP391M350E7P3
SCREWDRIVER PHILLIPS #1 7.01" datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.25MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 25 OHM 10% 114W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS SKT datasheet.pdf
SX ABS 0 PSIA TO 100 PSIA datasheet.pdf
LED T1 3/4 MGT 630NM RED 24VDC datasheet.pdf