Cornell Dubilier Electronics SLP471M160C1P3
SLP471M160C1P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLP471M160C1P3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
SLP471M160C1P3.pdf
Availability of SLP471M160C1P3
QUANTITY
SLP471M160C1P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLP471M160C1P3
Internal Part NumberEIS-SLP471M160C1P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAluminum Capacitors
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSLP
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)423 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.55A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLP471M160C1P3
Related LinksSLP471M, SLP471M160C1P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLP471M160C1P3 Details Description
Related parts for SLP471M160C1P3
CONN HEADER 22POS 3MM VERT TIN datasheet.pdf
IC WEBSERVER 50MHZ 100LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 18MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
RES 0.75 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE 40A 500V 14X51MM CLASS G datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
DSUB 37POS SOCKET FO datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 83MA 11 OHM SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf