Cornell Dubilier Electronics SLP471M200A7P3
SLP471M200A7P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLP471M200A7P3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
SLP471M200A7P3.pdf
Availability of SLP471M200A7P3
QUANTITY
SLP471M200A7P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLP471M200A7P3
Internal Part NumberEIS-SLP471M200A7P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAluminum Capacitors
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSLP
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)423 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.5A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLP471M200A7P3
Related LinksSLP471M, SLP471M200A7P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLP471M200A7P3 Details Description
Related parts for SLP471M200A7P3
SWITCH SPDT 3A 40GF PCB 125V datasheet.pdf
CONN RECPT 10POS .100 POLAR 15AU datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS 22AWG RED .156 datasheet.pdf
CONN SPRING 50POS SNGL .350 SMD datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
HEADER 10 PIN SNL ROW GOLD datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 280 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HD RA TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf