Cornell Dubilier Electronics SLP471M200A7P3
SLP471M200A7P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLP471M200A7P3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
SLP471M200A7P3.pdf
Availability of SLP471M200A7P3
QUANTITY
SLP471M200A7P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLP471M200A7P3
Internal Part NumberEIS-SLP471M200A7P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAluminum Capacitors
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSLP
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)423 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.5A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLP471M200A7P3
Related LinksSLP471M, SLP471M200A7P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLP471M200A7P3 Details Description
Related parts for SLP471M200A7P3
AST 3/35 63 datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 10A TO-220 datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRY 13.77"L X 11.9"W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FRONT MNT SOLDER datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HAN HOOD W/ADAPT ASSY PG29 datasheet.pdf
EP HEADER ASY,SHROUDED,10 POS, G datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf