Cornell Dubilier Electronics SLP472M025A1P3
SLP472M025A1P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLP472M025A1P3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 25V SNAP
Datasheet Download
SLP472M025A1P3.pdf
Availability of SLP472M025A1P3
QUANTITY
SLP472M025A1P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLP472M025A1P3
Internal Part NumberEIS-SLP472M025A1P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSLP
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)127 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLP472M025A1P3
Related LinksSLP472M, SLP472M025A1P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLP472M025A1P3 Details Description
Related parts for SLP472M025A1P3
CONN HEADER .100 SINGL R/A 19POS datasheet.pdf
TOOL SMK CABLE CLAMP INSERT .141 datasheet.pdf
GUIDE PC CARD 25 SETS OF 4 BLK datasheet.pdf
CARD EXTEND PCI 184POS .050 3.3V datasheet.pdf
CONN PLUG 51POS 0.5MM datasheet.pdf
BRIDGE RECT GPP 6A 600V GBU datasheet.pdf
Crystal 10.0000MHz 10ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
381 TB SPR PLU W/LATCH datasheet.pdf
SPRING TERMINAL BLOCK 4C GRN datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf