Cornell Dubilier Electronics SLP561M180A7P3
SLP561M180A7P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLP561M180A7P3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 180V SNAP
Datasheet Download
SLP561M180A7P3.pdf
Availability of SLP561M180A7P3
QUANTITY
SLP561M180A7P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLP561M180A7P3
Internal Part NumberEIS-SLP561M180A7P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAluminum Capacitors
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSLP
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating180V
ESR (Equivalent Series Resistance)355 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.67A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLP561M180A7P3
Related LinksSLP561M, SLP561M180A7P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLP561M180A7P3 Details Description
Related parts for SLP561M180A7P3
POT 20K OHM 1W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
KIT EVAL FOR RF3315 900MHZ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND WHITE datasheet.pdf
RES SMD 2.94K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
M/F DSUB FILTER ADAPTER 15PIN datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 40VOUT 25W datasheet.pdf